Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -KRONPRINSESSAN VICTORIA · PRINS DANIEL – 19 juni 2010 – EN |
| Baksida (frånsida) | -S SI – 300 KRONOR SVERIGE |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -S och SI |
| Myntort | -Vantaa, Finland |
| Upplaga | -10.000 |
| Valör | -300-Kronor |
| Årtal | -2010 |
| Myntgravör | – Ernst Nordin |
| Myntdirektör | -Stefan Ingves (SI) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 34 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 23 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 917 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 2010 gavs detta historiskt unika och kungliga 300-kronors minnesmynt ut för att fira det högtidliga bröllopet mellan kronprinsessan Victoria och Daniel Westling den 19 juni 2010. Detta jubileumsmynt är en helt unik särling i den svenska numismatiska historien eftersom det är den absolut enda utgåvan med valören 300 kronor som någonsin har präglats i Sverige. Det fantastiska myntet är formgivet av den välkände skulptören och professorn Ernst Nordin, som här har lyckats skapa en kunglig komposition fylld med både officiell heraldik och djup personlig symbolik. Eftersom det representerar ett historiskt skifte i svensk mynttillverkning och har en mycket begränsad tillverkning har det blivit en stor nyckelbit för samlare. Här nedan går vi igenom myntets kungliga design och den unika bakgrunden till tillverkningen.
Formgivningen på detta unika bröllopsmynt utmärker sig genom sin vackra balans mellan det officiella hovprotokollet och en mer lättsam, naturinspirerad symbolik.
I den övre kanten på baksidan återfinns de två viktiga bokstäverna som berättar en mycket spännande historia om svensk mynttillverkning. Bokstaven S till vänster står för utgivningsorten Stockholm. Detta markerar ett stort historiskt skifte, då det anrika Myntverket i Eskilstuna lades ner under det föregående utgivningsåret. Riksbanken valde att flytta själva präglingen till Myntverket i Finland, men präglingsortstecknet ändrades till bokstaven S för att representera den svenska huvudstaden. Bokstäverna SI står placerade bredvid och utgör riksbankschef Stefan Ingves officiella märke under denna kungliga epok.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo