Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL XVI GUSTAF – SVERIGES KONUNG I 30 ÅR |
| Baksida (frånsida) | -FÖR SVERIGE · I TIDEN – 20 03 – E 200 KRONOR H |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och H |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -16.500 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -2003 |
| Myntgravör | -Ernst Nordin |
| Myntdirektör | -Lars Heikensten (H) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS XVII |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 27 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 40 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 902 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 2003 gavs detta mycket ståtliga och högtidliga 200-kronors minnesmynt ut för att fira en stor kunglig milstolpe då kung Carl XVI Gustaf firade 30 år som Sveriges statschef. Kungen tillträdde tronen i september 1973 under devisen Gustaf VI Adolf är död, leve konungen, och detta mynt markerar tre decennier av trogen tjänst för riket. Detta jubileumsmynt är i sin helhet formgivet av den mycket framstående myntkonstnären Ernst Nordin, som lyckats skapa en klassisk och tidlös kunglig design. Utgåvan har blivit en av de absolut bäst presterande och mest eftertraktade på andrahandsmarknaden på grund av sitt mycket starka samlarvärde och sin sensationellt låga tillverkning. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt utstrålar kunglig värdighet och bjuder på mycket ståtliga heraldiska detaljer.
Längst ner på baksidan, inbäddat i valörtexten, återfinns tillverkningens officiella bokstäver. Bokstaven E till vänster bekräftar att präglingen har utförts av Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven H till höger är riksbankschef Lars Heikenstens initial, vilket utgör hans officiella myntmästarmärke för denna mycket exklusiva kungliga utgåva
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo