Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -GAUDE BIRGITTA FILIACANTICUM TIBI DEBETUR GLORIE – E H – 200 KRONOR SVERIGE |
| Baksida (frånsida) | -1303 · BIRGITTA · 2003 – EN |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och H |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -39.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -2003 |
| Myntgravör | -Ernst Nordin |
| Myntdirektör | -Lars Heikensten (H) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS XVI |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 26 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 39 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 904 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 2003 gavs detta mycket ståtliga och medeltidshistoriska 200-kronors minnesmynt ut för att högtidlighålla 700-årsminnet av Heliga Birgittas födelse år 1303. Birgitta Birgersdotter är ett av Sveriges och Europas mest kända helgon, mystiker och klostergrundare, och hennes livsgärning har lämnat djupa spår i den europeiska kulturhistorien. Detta jubileumsmynt är i sin helhet formgivet av den mycket uppskattade medaljkonstnären Ernst Nordin, som lyckats fånga en fantastisk medeltida estetik på myntets båda sidor. Utgåvan har blivit mycket eftertraktad bland samlare för sina unika religiösa motiv, sin latinska text samt sin låga tillverkning. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt präglas av en tidlös sakral stil och bär på en vacker och djupt genomtänkt symbolism.
Till vänster och höger om den ståtliga Birgittakronan på framsidan återfinns tillverkningens officiella bokstäver. Bokstaven E till vänster visar att präglingen har utförts av Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven H till höger, vilket är den nya riksbankschefen Lars Heikenstens initial och detta utgör hans allra första officiella myntmästarmärke i denna populära silverserie.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo