Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -NOBELPRISETS HUNDRAÅRSJUBILEUM |
| Baksida (frånsida) | -SVERIGE 200 KR – 2001 E B |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och B |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -30.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -2001 |
| Myntgravör | -Philip Nathan |
| Myntdirektör | -Urban Bäckström (B) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS XIV |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 24 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 37 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 919 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 2001 gavs detta mycket ståtliga och internationellt präglade 200-kronors minnesmynt ut för att fira Nobelprisets hundraårsjubileum. Det var år 1901 som de allra första Nobelprisen delades ut i enlighet med uppfinnaren och donatorn Alfred Nobels berömda testamente från 1895. Detta jubileumsmynt är i sin helhet utformat av den brittiske mästergravören Philip Nathan och det bjuder på en fantastisk kombination av klassisk svensk mynthistoria och djup symbolism. Utgåvan har blivit en stor favorit hos samlare världen över på grund av sitt internationellt kända tema och sin exceptionellt låga tillverkning. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt präglas av klassisk konstnärlig stil och bär på en direkt hyllning till de ursprungliga Nobelprismedaljerna.
Längst ner till höger på baksidan, precis under valörfältet, återfinns utgivningsåret 2001 tillsammans med de två officiella bokstäverna som verifierar tillverkningen. Bokstaven E visar att präglingen har utförts av Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven B är riksbankschef Urban Bäckströms initial, vilket utgör hans officiella myntmästarmärke för denna utgåva.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo