Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL XVI GUSTAF · SVERIGES KONUNG – 1946 · 30 APRIL · 1996 – EN |
| Baksida (frånsida) | -E 200 KR B |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och B |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -50.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1996 |
| Myntgravör | -Ernst Nordin |
| Myntdirektör | -Urban Bäckström (B) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS IX |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 19 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 32 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 888 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1996 gavs detta mycket ståtliga och kungliga 200-kronors minnesmynt ut för att fira kung Carl XVI Gustafs 50-årsdag den 30 april 1996. Kungen föddes på Haga slott år 1946 och detta mynt markerar ett stort och festligt halvsekelsjubileum för Sveriges statschef. Det vackra jubileumsmyntet är i sin helhet formgivet av den mycket skicklige och välkände myntkonstnären Ernst Nordin. Utgåvan har blivit mycket uppskattad för sin traditionella kungliga estetik och sitt pampiga heraldiska motiv. Här nedan går vi igenom myntets eleganta design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt utstrålar kunglig glans och bjuder på fantastiska heraldiska detaljer på båda sidor.
Längst ner på baksidan återfinns myntets valör skrivet som 200 KR. På var sin sida om denna text kan man utläsa de två bokstäverna som berättar om tillverkningen. Till vänster om valören sitter ett E vilket visar att präglingen har utförts av Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven B, vilket är riksbankschef Urban Bäckströms officiella initial och detta utgör hans myntmästarmärke för denna utgåva.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo