Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL · XVI · GUSTAF – SVERIGES · KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -SVENSK · MYNTNING · 995-1995 – E 200 KRONOR B |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och B |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -50.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1995 |
| Myntgravör | -Anni Sundin |
| Myntdirektör | -Urban Bäckström (B) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS VIII |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 18 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 31 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 886 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1995 gavs detta djupt historiska och symboliska 200-kronors minnesmynt ut för att fira ett unikt jubileum inom landets historia då den inhemska svenska myntningen fyllde hela 1000 år. Det var runt år 995 som vikingakungen Olof Skötkonung lät starta landets allra första mynttillverkning i staden Sigtuna. Detta vackra jubileumsmynt är ett fantastiskt samarbete mellan två framstående konstnärer där Anni Sundin har utformat framsidan och Bo Thorén har designat den historiska baksidan. Utgåvan har blivit en stor favorit hos numismatiker eftersom den slår en bro mellan vår allra äldsta vikingatida mynthistoria och modern tid. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt bär på en fascinerande historia som hyllar det svenska hantverkets rötter.
Längst ner på baksidan återfinns myntets valörtext skrivet som 200 KRONOR. På var sin sida om denna text sitter de två viktiga bokstäverna som verifierar tillverkningens ursprung. Till vänster om valören hittar vi bokstaven E vilket intygar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven B, vilket är det officiella myntmästarmärket för riksbankschef Urban Bäckström som ledde utvecklingen under denna period.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo