Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -GUSTAV III 1792 1992 |
| Baksida (frånsida) | -SVERIGE – E D – 200 KR |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och D |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -50.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1992 |
| Myntgravör | -Anni Sundin |
| Myntdirektör | -Benkt Dennis (D) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS V |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 15 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 28 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 879 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1992 gavs detta mycket dramatiska och historiskt fascinerande 200-kronors minnesmynt ut för att uppmärksamma att det hade gått 200 år sedan kung Gustav III avled efter det beryktade skottet på maskeradbalen år 1792. Denna utgåva sticker ut markant i den moderna svenska utgivningen eftersom den helt bryter mot traditionen att avbilda den sittande regenten på framsidan. I stället är det den historiska teaterkungen själv som står i fokus på detta konstverk som har formgivits av konstnären Anni Sundin. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden kring myntet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt bär på en klassisk och högtidlig atmosfär som för tankarna direkt till det sena 1700-talets kungliga glans.
På baksidan, precis ovanför valörtexten och på var sin sida om den kungliga manteln, återfinns de två viktiga bokstäverna för tillverkningen. Bokstaven E till vänster bekräftar att präglingen har utförts av Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven D till höger är riksbankschef Bengt Dennis officiella initial.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo