Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -E · SVERIGE · D · 1989 · 200 · KRONOR · |
| Baksida (frånsida) | -VÄRLDSMÄSTERKAPET · ISHOCKEY · |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och D |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -80.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1989 |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Benkt Dennis (D) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS III |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 13 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 26 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 860 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1989 gavs detta mycket unika och fartfyllda 200-kronors minnesmynt ut för att uppmärksamma världsmästerskapet i ishockey som arrangerades i Sverige. Denna stora sportturnering blev extra historisk då den spelades i den då helt nybyggda och spektakulära arenan Stockholm Globe Arena, numera känd som Globen, som invigdes i samband med mästerskapet. Myntet är formgivet av den skicklige konstnären Bo Thorén. Denna utgåva bryter den traditionella stilen i serien genom att helt utesluta kungaporträttet till förmån för vackra vintersymboler och sportmotiv. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden kring myntet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt fångar verkligen dynamiken i svensk vintersport med sina nyskapande och grafiska detaljer.
Överst på framsidan kan man i texten utläsa två viktiga bokstäver som bekräftar myntets ursprung. Till vänster hittar vi bokstaven E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven D, vilket är det officiella myntmästarmärket för riksbankschef Bengt Dennis som ledde den ekonomiska styrningen under denna period.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo