Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL XVI GUSTAF – SVERIGES KONUNG I 10 ÅR – MN |
| Baksida (frånsida) | -19 83 – E 200 KR U |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -100.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1983 |
| Myntgravör | -Marita Norin |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS II |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 12 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 25 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 862 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1983 gavs detta mycket ståtliga 200-kronors minnesmynt ut för att fira kung Carl XVI Gustafs första tio år som Sveriges statschef efter hans trontillträde hösten 1973. Detta jubileum var en viktig milstolpe för det unga kungaparet och monarkin i Sverige. Konstnären Marita Norin har formgivit det kungliga motivet. Myntet är höggradigt intressant för samlare eftersom det är ett av de allra första svenska mynten som visar upp det uppdaterade stora riksvapnet efter den heraldiska lagändringen som genomfördes år 1982. Här nedan går vi igenom myntets vackra design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt präglas av klassisk kunglig tradition och bär på detaljrika heraldiska symboler.
Längst ner på baksidan återfinns myntets valörtext skrivet som 200 KR. På var sin sida om denna text kan man utläsa två viktiga bokstäver som bekräftar myntets ursprung från tillverkningen. Till vänster om valören sitter bokstaven E vilket visar att präglingen skett hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är det officiella märket för myntmästare Benkt Ulvfot som ledde tillverkningen.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo