Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL XVI GUSTAF SVERIGES KONUNG – FÖR SVERIGE I TIDEN – MN |
| Baksida (frånsida) | -1980 – SUCCESSIONSRÄTT TILL SVERIGES TRON TILLKOMMER MANLIGA OCH KVINNLIGA EFTERKOMMANDE TILL KRONPRINS JOHAN BAPTIST JULII, SEDERMERA KONUNG KARL XIV JOHANS, AVKOMLING I RÄTT NEDSTIGANDE LED, KONUNG CARL XVI GUSTAF. ÄLDRE SYSKON OCH ÄLDRE SYSKONS EFTERKOMMANDE HA DÄRVID FÖRETRÄDE FRAMFÖR YNGRE SYSKON OCH YNGRE SYSKONS EFTERKOMMANDE. – E 200 KR U |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -500.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1980 |
| Myntgravör | -Marita Norin |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 11 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 24 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 860 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1980 gavs detta mycket pampiga och historiskt betydelsefulla 200-kronors minnesmynt ut för att fira införandet av den ändrade successionsordningen. Denna grundlagsändring, som trädde i kraft den första januari 1980, införde full kognatisk tronföljd i Sverige vilket innebar att det äldsta barnet ärver tronen oavsett kön. Detta gjorde kronprinsessan Victoria till Sveriges rättmätiga tronföljare. Myntet är formgivet av konstnären Marita Norin och sticker ut i svensk numismatik då baksidan pryds av en hel lagtext. Här nedan går vi igenom myntets unika design.
Formgivningen på detta jubileumsmynt är mycket stram och bär på en enorm mängd text som dokumenterar det historiska beslutet.
Längst ner på frånsidan återfinns myntets valör skrivet som 200 KR. På var sin sida om texten sitter de viktiga bokstäverna som identifierar tillverkningen vid Myntverket. Till vänster hittar vi ett E vilket visar att myntet är präglat i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är det officiella märket för myntmästare Benkt Ulvfot som övervakade präglingen under denna period.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo