Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -KUNG CARL XVI GUSTAF – KRONPRINSESSAN VICTORIA – BT |
| Baksida (frånsida) | -E 19 99 B – 200 KRONOR SVERIGE ÅR 2000 |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och B |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -70.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1999 |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Urban Bäckström (B) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS XII |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 22 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 35 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 898 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
Inför det historiska skiftet till ett helt nytt årtusende gavs detta mycket unika och symboliska 200-kronors minnesmynt ut. Även om myntet tillverkades och bär präglingsåret 1999, slogs det som en officiell hyllning till det nya millenniet och det kommande året 2000. Detta jubileumsmynt är i sin helhet formgivet av den mycket skicklige myntkonstnären Bo Thorén. Utgåvan har en alldeles särskild plats i svenska samlares hjärtan då den för första gången i historien visar upp vår blivande statschef på ett minnesmynt. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt präglas av framtidstro och bär på en av de mest unika porträttkompositionerna i modern tid.
En mycket intressant detalj återfinns precis ovanför det stora riksvapnet på baksidan. Där har tillverkningsåret delats upp på var sin sida om kungakronan som 19 99. Till vänster om årtalet sitter bokstaven E vilket visar att präglingen utfördes av Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven B, vilket är riksbankschef Urban Bäckströms initial och detta utgör hans officiella myntmästarmärke.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo