Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -19·JUNI·1976 – KONUNG·CARL·XVI·GUSTAF – DROTTNING·SILVIA |
| Baksida (frånsida) | -E 50 KR U |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -2.000.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1976 |
| Myntgravör | -Léo Holmgren |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS II |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 2 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 54 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 854 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1976 gavs detta fantastiskt vackra och folkkära 50-kronors minnesmynt ut för att fira det kungliga bröllopet mellan kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia, som ägde rum i Storkyrkan i Stockholm den 19 juni 1976. Detta bröllop var en enorm mediehändelse som engagerade hela det svenska folket. Myntet är ett av de sista stora mästerverken formgivet av den hyllade myntgravören Léo Holmgren. Här nedan går vi igenom myntets kungliga design, den historiska bakgrunden samt det dagsaktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt är djupt traditionell och fylld av kunglig prakt och ståtliga heraldiska element.
På baksidan kan man på var sin sida om valörtexten utläsa två viktiga bokstäver som identifierar tillverkningen vid Myntverket. Till vänster om texten 50 KR sitter bokstaven E vilket visar att myntet är präglat i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är det officiella märket för myntmästare Benkt Ulvfot som övervakade präglingen av denna historiska utgåva.
Något som är extremt viktigt att upplysa dina besökare om är att den ekonomiska spelplanen för detta minnesmynt helt styrs av världsmarknadspriset på silver i dag. Det kraftigt stigande silverpriset under de senaste åren har gjort att det rena metallvärdet i denna tunga silverpjäs har passerat det tryckta valörvärdet med råge, vilket gör myntet till ett mycket populärt objekt för silverinvesterare.
Eftersom detta mynt präglades i en gigantisk upplaga på hela 2 000 000 exemplar för att möta folkets enorma efterfrågan, är tillgången på marknaden i dag mycket god. Det finns med andra ord inga numismatiska rariteter bland dessa, utan myntet handlas och värderas i stort sett alltid som ett rent och vackert silverobjekt baserat på den dagliga silverbörsen.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo