Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -MED FOLKET FÖR FOSTERLANDET – 1935 |
| Baksida (frånsida) | -5 – FEM ÖRE |
| Vikt (g) | -8g |
| Diameter (mm) | -27mm |
| Tjocklek (mm) | -1.75mm |
| Material | -Brons (Cu.95%, Sn.4%, Zn.1%) |
| Upplaga | -1.682.020 |
| Valör | -5-öre |
| Årtal | -1935 |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I.26 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 255 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 204 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 779.2 |
Samlar du på 5-öringar? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 5-öringar