Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -OSCAR II SVERIGES O. NORGES KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -2 KRONOR – BRÖDRAFOLKENS VÄL – 1876 E.B. |
| Vikt (g) | -15g |
| Diameter (mm) | -31mm |
| Tjocklek (mm) | -2.2mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -12g |
| Märke | -E.B. |
| Upplaga | -370.250 |
| Valör | -2-Krona |
| Årtal | -Smalt 1876 |
| Myntgravör | -Lea Ahlborn (L.A.) |
| Myntmästare | -Emil Brusewitz (E.B.) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I.2 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 7 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 44c |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 742 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 21.000 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 11.250 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 4.200 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | 1.400 kr |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | 350 kr |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1876 tillverkades totalt fyra olika varianter av 2-kronorsmynten. Det här är ett otroligt spännande år för samlare eftersom skillnaderna sträcker sig över både årtalets placering, myntmästarens initialer och subtila detaljer i Oscar II:s porträtt. Här nedan går vi igenom samtliga fyra varianter i detalj så att du enkelt kan identifiera dem.
Den första varianten är den absolut sällsyntaste och mest efterfrågade av alla varianterna från 1876. Den kombinerar ett glest placerat årtal med en avvikande storlek på myntmästarmärket.
Den andra varianten är något vanligare än variant nummer 1, men den är fortfarande relativt sällsynt på marknaden och ett mycket bra fynd.
Denna variant är den ordinarie normaltypen för året och det är också det här utförandet du absolut oftast stöter på i samlingarna.
Den fjärde varianten är något mer sällsynt än normaltypen, men den är fortfarande relativt lätt för en uppmärksam samlare att hitta på marknaden.
På bilderna nedan visar vi upp hur varje enskild variant ser ut med tydliga närbilder på både de breda och smala årtalen, skillnaderna på E.B.-initialerna samt en direkt jämförelse mellan kungens korta och långa hårlockar.
Samlar du på svenska 2-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 2-Kronor