Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -CARL·XVI·GUSTAF·SVERIGES·KONUNG – BT |
| Baksida (frånsida) | -C R S – NYA SVERIGE DELAWARE – 1638 1988 – E 100 KR D |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -118.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1988 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Bengt Dennis (D) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS VI.b |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 10b |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 52b |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 867.2 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1988 gavs detta mycket intressanta och historiskt laddade 100-kronors minnesmynt ut för och att fira 350-årsjubileet av den svenska kolonin Nya Sverige i Delaware som grundades år 1638. Detta mynt är det sista i den klassiska serien av moderna 100-kronors jubileumsmynt i silver och det har blivit mycket berömt i samlarkretsar. Det som gör denna utgåva extra speciell är att det existerar två mycket tydliga och väl dokumenterade varianter av myntet. Konstnären Bo Thorén har formgivit det detaljrika motivet. Här nedan går vi igenom varianterna i detalj, den spännande statistiken samt det aktuella marknadsvärdet.
Denna variant betraktas enligt de officiella dokumenten från Myntverket som den mer begränsade av de två versionerna.
Detta är den andra versionen av myntet och den som enligt de officiella rapporterna ska ha tillverkats i en betydligt större upplaga.
Trots att Myntverkets officiella siffror säger att varianten med litet porträtt tillverkades i nästan fyra gånger så stor upplaga som det stora porträttet, så pågår det en mycket livlig spekulation i samlarkretsar. Många erfarna numismatiker har observerat att båda varianterna i verkligheten verkar dyka upp nästan lika ofta på marknaden. Det har fött teorier om att Myntverket kan ha redovisat felaktiga siffror, eller att en stor del av utgåvan med det lilla porträttet av någon anledning aldrig kom ut på marknaden utan behölls eller smältes ned. Sanningen bakom denna numismatiska gåta är fortfarande okänd.
Bo Thorén har lyckats samla en enorm mängd historia på denna lilla silverbörs. På frånsidan ser vi det berömda segelskeppet Kalmar Nyckel som klyver det öppna havet med fyllda segel. Nere till vänster syns en historisk kartskiss över Delaware där platsen för Fort Christina har markerats. Ovanför kartan tronar drottning Christinas kungliga monogram med de tre kronorna och bokstäverna CRS som står för Christina Regina Sueciae, ett motiv hämtat direkt från de gamla kopparmynten från hennes regeringstid på 1600-talet.
Längst ner på frånsidan återfinns de två viktiga bokstäverna kring valören. Till vänster om texten 100 KR sitter ett E som visar att präglingen skett hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven D, vilket är det officiella märket för den nya myntmästaren Bengt Dennis som tog över efter Benkt Ulvfot under år 1986.
Precis som med de tidigare utgåvorna i denna silverpappersserie styrs det ekonomiska marknadsvärdet helt och hållet av världsmarknadspriset på silver. Det kraftigt stigande silverpriset under senare år har gjort att det rena metallvärdet har sprungit förbi samlarvärdet på båda varianterna. Priserna fluktuerar därför dagligen.
Då båda varianterna i dagsläget i huvudsak värderas efter sitt fina silverinnehåll handlas dessa mynt nästan undantagslöst baserat på dagsaktuellt silverpris, även om den spännande diskussionen om porträtten gör myntet till ett av de absolut roligaste att studera i samlingen.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo