Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -EUROPEISKA MUSIKÅRET – 1985 |
| Baksida (frånsida) | -SVERIGE – E U 100 KR |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -120.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1985 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS IV |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 8 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 50 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 865 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1985 gavs detta mycket unika och konstnärliga 100-kronors minnesmynt ut för att fira det Europeiska Musikåret. Detta är det andra av de tre olika 100-kronors minnesmynt i silver som gavs ut under det produktiva präglingsåret 1985, där de övriga två uppmärksammade Världsungdomsåret och Skogsåret. Konstnären Bo Thorén står för formgivningen av detta mynt, och han har på ett genialt sätt lyckats fläta samman traditionell svensk numismatik med musikaliska symboler. Här nedan går vi igenom myntets design, historiska bakgrund samt det aktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt är fyllt av lekfulla och dolda detaljer som hyllar musikens värld och dess betydelse i Europa.
På frånsidan kan man, precis som på de övriga minnesmynten från detta år, utläsa de två bokstäverna som garanterar myntets ursprung. Till vänster under notsystemet sitter ett E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är myntmästarmärket för myntmästare Benkt Ulvfot som ledde tillverkningen vid denna tid.
Något som är mycket viktigt att belysa för alla som studerar dessa mynt är att det ekonomiska värdet för detta minnesmynt i dag helt styrs av det rådande världsmarknadspriset på silver. Eftersom silverpriset har stigit kraftigt under senare år har det rena metallvärdet i myntet numera helt passerat det rent numismatiska samlarvärdet. Priset på marknaden följer därför silverbörsens dagliga rörelser.
Precis som med Världsungdomsåret landade präglingsantalet för Musikåret på totalt 120 000 exemplar. Trots den relativt begränsade upplagan är det numismatiska samlarvärdet i dagsläget tätt sammankopplat med metallvärdet, vilket innebär att myntet i stort sett alltid handlas och värderas baserat på dagsaktuellt silverpris på marknaden
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo