Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -FÖRTROENDE SÄKERHET NEDRUSTNING – STOCKHOLM – EUROPA |
| Baksida (frånsida) | -SVERIGE – E – U – 100 KR 1984 |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -300.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1984 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS II |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 6 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 48 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 863 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1984 gavs detta vackra 100-kronors minnesmynt ut för att uppmärksamma den historiska Stockholmskonferensen, vars fullständiga namn var Konferensen om förtroende och säkerhetsskapande åtgärder och nedrustning i Europa. Detta var ett storpolitiskt möte av enorm betydelse mitt under det kalla kriget där representanter från hela Europa samlades i Stockholm. Myntet är formgivet av konstnären Bo Thorén och bär på en symbolik som talar om samarbete och brobygge över gränserna. Här nedan går vi igenom myntets design, historiska bakgrund samt det aktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt fokuserar starkt på fred, förtroende och sammanhållning i ett splittrat Europa.
På frånsidan kan man, precis som på föregående års minnesmynt, utläsa två viktiga bokstäver på var sin sida om motivet. Till vänster sitter ett E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är det efternamnsinitiala tecknet för dåvarande riksbankschefen Bengt Ulvfot.
Precis som med 1983 års riksdagsmynt är det mycket viktigt att känna till att det ekonomiska värdet för detta minnesmynt helt styrs av världsmarknadspriset på silver. Eftersom silverpriset har stigit så kraftigt under de senaste åren har det rena metallvärdet i myntet numera helt passerat det rent numismatiska samlarvärdet. Priset på marknaden svänger därför dagligen i takt med silverbörsen.
Detta innebär i praktiken att myntet i dag är värt betydligt mer som rent silverobjekt än vad det är värt som samlarmynt. Med ett präglingsantal på totalt 300 000 exemplar är tillgången god på marknaden, vilket gör att det i stort sett alltid handlas och värderas baserat på dagsaktuellt silverpris
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo