Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -SVERIGES RIKSDAG – HELGEANDSHOLMEN |
| Baksida (frånsida) | -19 83 – E 100 KR U |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -400.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1983 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 5 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 47 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 861 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1983 gavs detta vackra 100-kronors minnesmynt ut för att högtidlighålla den omfattande om och tillbyggnaden av Riksdagshuset på Helgeandsholmen i Stockholm, ett gigantiskt arkitektoniskt projekt som pågick mellan åren 1980 och 1983. Myntet är formgivet av den välkände konstnären Bo Thorén och bär på flera dolda detaljer som knyter an till riksdagsmiljön. Här nedan går vi igenom myntets design, historiska bakgrund samt det aktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt är fylld av symbolik som är direkt hämtad från riksdagshusets inre och yttre miljöer.
På frånsidan kan man även utläsa två viktiga bokstäver som identifierar myntets ursprung. Till vänster om valören sitter ett E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter ett U vilket är det efternamnsinitiala tecknet för dåvarande riksbankschefen Bengt Ulvfot.
Något som är mycket viktigt att känna till för dig som äger eller funderar på att köpa detta minnesmynt är att den ekonomiska spelplanen har förändrats dramatiskt under de senaste åren. Eftersom silverpriset på världsmarknaden har stigit så kraftigt har det rena metallvärdet i myntet numera helt passerat det rent numismatiska samlarvärdet. Det gör att det är svårt att sätta en exakt och permanent värdering på myntet eftersom priset svänger i takt med silverbörsen.
Detta innebär i praktiken att myntet i dag är värt betydligt mer som rent silverobjekt än vad det är värt som samlarmynt på grund av dess präglingsantal på 400.000 exemplar, vilket gör att det i stort sett alltid handlas baserat på dagsaktuellt silverpris på marknaden.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo