Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -GUSTAF V SVERIGES KONUNG – 1924 w |
| Baksida (frånsida) | -MED FOLKET FÖR FOSTERLANDET – 1 Kr |
| Vikt (g) | -7.5g |
| Diameter (mm) | -25mm |
| Tjocklek (mm) | -1.7mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -6g |
| Märke | -w |
| Upplaga | -2.066.155 |
| Valör | -1-Krona |
| Årtal | -1924 |
| Myntgravör | -Adolf Lindberg (A·L·) |
| Myntmästare | -Karl-August Wallroth (w) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS I.10 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 57 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 43b |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 786.1 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 1.700 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 850 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 420 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 15 maj 2026
År 1924 tillverkades tre olika varianter av 1-kronorsmynten. Detta är ett mycket intressant övergångsår eftersom det markerar slutet på en lång tradition av att placera punkter mellan siffrorna i årtalet. Här nedan går vi igenom skillnaderna, med extra fokus på årtalets ettor som kan vara lite kluriga att urskilja i början.
Den första varianten är den mest sällsynta av de tre för detta årtal. Det är en variant som tyvärr ofta glöms bort i många numismatiska böcker, men den är i högsta grad en helt egen variant som är mycket rolig att hitta i samlingen.
Den andra varianten är nästan lika vanlig som varianten utan punkter, men den är något mer sällsynt. Något som många samlare missar är just att det finns två helt olika storlekar på ettorna bland mynten med punkter, vilket gör denna specifika kombination till en egen variant.
Den tredje varianten är den absolut vanligaste av de tre detta årtal. Att punkterna saknas helt indikerar troligtvis att detta var ett första test från myntverket inför framtiden, eftersom resterande årtal i hela 1-kronorsserien efter detta år helt saknar dessa punkter.
När det gäller beteckningarna på de två olika ettorna tycker vi på Myntinfo att namnen faktiskt går att förbättra för att göra det enklare för samlare. För variant 1 (kort hake) hade namn som ”Smal 1” eller ”Kort 1” egentligen fungerat mycket bättre eftersom hela siffran har en helt annan karaktär än den tjockare ettan på variant 2. De två olika ettorna är dock mycket lätta att skilja åt på samlingsbilden så fort man har lärt sig vad man ska titta efter.
På bilden nedan visar vi hur varje variant ser ut bredvid varandra, så att du på nolltid kan se skillnaderna på punkterna och lära dig att identifiera de två olika ettorna på dina egna mynt.
Samlar du på svenska 1-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 1-Kronor