Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -OSCAR II SVERIGES OCH NORGES KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -1 KRONA – BRÖDRAFOLKENS VÄL – 1903 E.B. |
| Vikt (g) | -7.5g |
| Diameter (mm) | -25mm |
| Tjocklek (mm) | -1.7mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -6g |
| Märke | -E.B. |
| Upplaga | -473.386 |
| Valör | -1-Krona |
| Årtal | -1903 |
| Myntgravör | -Lea Ahlborn (L.A.) |
| Myntmästare | -Emil Brusewitz (E.B.) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS III.8 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 54 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 77 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 760 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 7.700 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 4.500 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 1.700 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | 500 kr |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 15 maj 2026
År 1903 tillverkades två olika varianter av 1-kronorsmynten. Det här årtalet går helt i linje med de föregående åren 1898 och 1901, och fokuset ligger precis som tidigare på Oscar II:s hår och de tydliga designskillnaderna bak i nacken.
Den första varianten kallas för inkammad lock. Denna design har vi tidigare beskrivit som den som blev den framtida standarden, eftersom det är just denna hårstil som återfinns som ensam design på 1904 års utgåva. Med det i åtanke kan vi utgå ifrån att denna bör vara den något mer vanliga varianten för året, även om värdet i de finaste kvaliteterna inte skiljer sig särskilt mycket mellan de två.
Den andra varianten är troligtvis något mer sällsynt än den första. Eftersom denna hårstil helt slutade användas efter 1903 kan man anta att den var lite ovanligare i produktionen under detta sista år.
Eftersom varianten med mindre markerad lock gör sitt sista framträdande just år 1903 är den extra rolig att ha i samlingen jämte variant 1. Det ger en komplett bild av hur myntverkets porträttstansar förändrades precis innan man spikade den slutgiltiga designen för Oscar II:s sista 1-kronor.
På bilden nedan visar vi hur båda varianterna ser ut bredvid varandra, så att du lättare kan känna igen dem och jämföra detaljerna i nacken med dina egna mynt.
Samlar du på svenska 1-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 1-Kronor