Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -OSCAR II SVERIGES OCH NORGES KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -1 KRONA – BRÖDRAFOLKENS VÄL – 1898 E.B. |
| Vikt (g) | -7.5g |
| Diameter (mm) | -25mm |
| Tjocklek (mm) | -1.7mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -6g |
| Märke | -E.B. |
| Upplaga | -Okänt antal |
| Valör | -1-Krona |
| Årtal | -1898 |
| Myntgravör | -Lea Ahlborn (L.A.) |
| Myntmästare | -Emil Brusewitz (E.B.) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS III.3 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 49 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 760 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 9.800 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 5.600 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 2.100 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | 650 kr |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | 160 kr |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 15 maj 2026
År 1898 tillverkades tre olika varianter av 1-kronorsmynten, och de är bland de mest kända och väldokumenterade i hela serien. Detta årtal har en relativt stor upplaga på 1 858 122 stycken, vilket är en volym vi inte sett tidigare på 1-kronorna vid den här tiden. Det förklarar varför man än idag ofta ser detta årtal på auktioner.
Att just dessa tre varianter är så pass bra dokumenterade i princip alla myntböcker kan bero på att myntverket införde en ny process för att skapa stansar detta år. Det gjorde att tre olika stansar, alla med små men tydliga designskillnader i kungens hår, godkändes och användes i produktionen. Skillnaderna är så pass synliga med blotta ögat att de är lätta att identifiera.
Den första varianten kallas oftast bara för lock, men kan även kallas för utskjutande lock i nacken. Detta är den mest värdefulla av de tre varianterna och den är också lättast att känna igen tack vare den tydliga hårlocken som sticker ut ordentligt bak i nacken på Oscar II.
Den andra varianten kallar vi på Myntinfo för inkammad lock. Detta är troligtvis den variant som är mest förekommande på marknaden, och designen användes sedan vidare som standard både under 1901, 1903 och 1904.
Den sista och tredje varianten kallas för mindre markerad lock eller locken mindre markerad. Namnet kan tyckas lite otydligt, men varianten är ändå lätt att skilja från de andra två.
Eftersom skillnaderna på lockarna är så pass tydliga är 1898 års 1-krona ett perfekt årtal för både nybörjare och erfarna variantsamlare att öva sig på. Med de tre olika stansarna använda under samma produktionsår blir det som ett litet tidshistoriskt pussel i samlingen.
Med hjälp av bilden nedan kommer du att kunna se varje variant bredvid varandra, vilket gör det enkelt att jämföra detaljerna i nacken med dina egna mynt.
Samlar du på svenska 1-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 1-Kronor