Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -OSCAR II SVERIGES OCH NORGES KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -1 KRONA – BRÖDRAFOLKENS VÄL – 1881 E.B. |
| Vikt (g) | -7.5g |
| Diameter (mm) | -25mm |
| Tjocklek (mm) | -1.7mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -6g |
| Märke | -E.B. |
| Upplaga | -619.147 |
| Valör | -1-Krona |
| Årtal | -1881 |
| Myntgravör | -Lea Ahlborn (L.A.) |
| Myntmästare | -Emil Brusewitz (E.B.) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS II.4b |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 40 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 67 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 747 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 24.000 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 13.500 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 5.000 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | 1.400 kr |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | 420 kr |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 15 maj 2026
Under år 1881 tillverkades två olika varianter av 1-kronorsmynten, och de kallas för ”Små 1:or” och ”Stora 1:or”. Det som gör detta årtal extra intressant är att sällsyntheten är helt omvänd jämfört med förra året (1880). Här är det den gamla stilen med små ettor som har blivit den mer ovanliga varianten.
Den första varianten kallas för små ettor eller ettor med små hakar. De kännetecknas av att ettorna i årtalet är något mindre och har mindre hakar än den andra varianten. Denna stil på ettorna är inte exakt likadan som de från 1880, och stilen antyder att de kan vara ett resultat av lite sämre precision i präglingen.
Eftersom detta är det sista året den äldre designen användes finns det en intressant teori kring hur de uppstod:
Oavsett vad som ligger bakom så gör sällsyntheten att denna variant är mycket eftertraktad bland samlare idag.
Den andra varianten kallas oftast för stora ettor eller ettor med större utåtriktade hakar. Denna känner man snabbt igen på att ettorna är större, har mycket tydligare hakar (mer likt en vanlig standardetta) samt en större fot. Det intressanta är att denna variant med de större ettorna är den vanliga under 1881, vilket alltså är helt tvärtom mot hur det såg ut år 1880.
Trots att den totala upplagan för 1881 är betydligt större än för 1880, så är dessa mynt nästan lika värdefulla när de väl dyker upp i de finare kvaliteterna. Detta visar verkligen hur populära dessa båda årtal är bland variantsamlare som vill ha båda typerna i sina samlingar för att visa skiftet i designen.
På bilden nedan visar vi hur varje variant ser ut bredvid varandra, så att du lättare kan jämföra de två varianterna och se skillnaderna på ettornas hakar och fötter.
Samlar du på svenska 1-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 1-Kronor