M
Myntinfo recenserar Numismatisk litteratur för svenska samlare
Publicerad: 8 juli 2026
Omslag till Myntboken 1978 Nr 8 av Archie Tonkin
Svenska mynt Värderingsguide 1978

Myntboken 1978 Nr 8

En större och mer omfattande numismatisk bok från Archie Tonkin

av Archie Tonkin

4.5 / 5.0

En betydligt mer omfattande bok än de mindre MYNTGUIDE-häftena. Här finns historik, bilder, värderingar, artiklar, sedlar, årssatser, medaljer och mycket annat samlat i ett mer genomarbetat referensverk.

Recension av ”Myntboken 1978 Nr 8”

Kort omdöme

Myntboken 1978 Nr 8 är en betydligt mer omfattande bok än de mindre MYNTGUIDE-häften som Archie Tonkin också gav ut. Här känns det inte längre bara som en kompakt värderingsguide i fickformat, utan som ett mer genomarbetat numismatiskt referensverk med historik, bilder, värderingar, artiklar, sedlar, årssatser, medaljer och mycket annat.

Det mest positiva med boken är mängden information och det rikliga bildmaterialet. För en samlare 1978 måste detta ha varit en mycket värdefull bok att bläddra i, särskilt med tanke på att man inte hade dagens digitala möjligheter att snabbt söka fram bilder på mynt, varianter och sedlar.

Det som drar ner helhetsintrycket något är mängden annonser. De är charmiga som tidsdokument idag, men de förekommer så ofta att de ibland stör läsningen. Trots detta är Myntboken 1978 Nr 8 en mycket intressant och innehållsrik bok som tydligt visar en mer ambitiös sida av Tonkins utgivning.

Första intryck

Första intrycket är att detta är något helt annat än de små MYNTGUIDE-böckerna. Myntboken 1978 Nr 8 är betydligt större, cirka 21 cm hög, 14,6 cm bred och ungefär 1 cm tjock. Det gör att den känns mer som en riktig bok än ett litet häfte.

Omslaget har en blåturkos färg och framsidan pryds av ett passande svenskt minnesmynt, 50 kronor från 1976 med anledning av kung Carl XVI Gustafs och drottning Silvias bröllop. På baksidan visas myntets frånsida. Det är en enkel men fin omslagsidé som passar bokens numismatiska innehåll väl.

En annan tydlig skillnad mot de mindre guiderna är att boken nu är så pass tjock att den har text på ryggen. Där står Myntboken 1978 och längst ner Nr 8. Det gör att boken känns mer etablerad och mer bokhyllvänlig än MYNTGUIDE-häftena.

Myntboken 1978 Nr 8 visad med framsida, rygg och baksida
Framsida, rygg och baksida av Myntboken 1978 Nr 8.

Struktur och upplägg

Boken börjar på ett mycket bra sätt med en innehållsförteckning. Det är viktigt i en bok av den här storleken, eftersom innehållet är betydligt bredare än i de enklare prisguiderna.

Efter innehållsförteckningen följer en kort inledning, och därefter en genomgång av svenska regenter från 1521 till 1976. Det är en trevlig historisk inramning som gör att boken inte bara känns som en prislista, utan som en introduktion till svensk mynthistoria.

Boken fortsätter sedan med en kort summering av Sveriges mynthistoria från 1521 till 1976. Här får läsaren en bättre förståelse för hur mynten hänger ihop med regenter, tidsperioder och historiska förändringar.

Därefter följer kvalitetsbeteckningar med bilder. Detta är mycket positivt. Bilderna är större och fler än i de mindre MYNTGUIDE-böckerna, vilket gör förklaringarna lättare att förstå. Efter detta finns även numismatiska termer, vilket hjälper läsaren att följa med i boken och förstå de begrepp som används.

Själva myntdelen

Själva myntdelen börjar med Gustav II Adolf, 1611 till 1642. Det är intressant eftersom boken därmed går betydligt längre tillbaka än många av de enklare MYNTGUIDE-numren. Detta ger boken ett större historiskt djup.

Genomgången är rikt illustrerad. Bilderna är i svartvitt, men det finns mycket gott om dem. Mynt efter mynt presenteras med tydliga bilder, vilket gör boken mycket trevlig att bläddra i.

Att bilderna är svartvita är inget större problem med tanke på tiden. Tvärtom måste det ha varit ett enormt mervärde för samlare 1978 att kunna se så många olika mynt avbildade i en och samma bok. Idag är vi vana vid digitala bildarkiv, auktionssidor och Tradera, men när boken gavs ut var en sådan bildrik guide något helt annat.

Det finns också rikligt med värderingspriser och upplagor. En särskilt intressant detalj är att vissa upplagor anges exakt, till exempel med hela tal snarare än avrundade uppgifter. Det gör boken extra intressant att jämföra med moderna uppgifter.

Bilder och variantinformation

En av bokens största styrkor är bildmaterialet. Det finns betydligt fler bilder än i de mindre MYNTGUIDE-häftena, och eftersom formatet är större blir bilderna också mer användbara.

Variantdelen verkar också vara rikligare illustrerad. Det är inte säkert att boken innehåller fler varianter än de mindre guiderna från samma period, men den har betydligt fler bilder på varianterna. Det är en stor fördel.

I de små MYNTGUIDE-böckerna blev utrymmet ofta för begränsat för att visa variantdetaljer tydligt. Här får Tonkin mer plats, och det märks. För den som samlar svenska mynt och vill förstå skillnader mellan olika typer och varianter är detta ett tydligt plus.

Boken innehåller också bilder på felpräglingar eller så kallade klumpar, vilket är mycket intressant. Även om detta avsnitt inte verkar vara särskilt långt ger det ändå ett extra samlarvärde och visar att boken försöker täcka mer än bara vanliga årtal och prislistor.

Annonser

Det går inte att recensera Myntboken 1978 Nr 8 utan att nämna annonserna. De förekommer ofta, ibland nästan så ofta att det känns som att de dyker upp varannan sida.

Ur ett historiskt perspektiv är detta ganska charmigt. Annonserna ger en bild av den svenska mynthandeln och samlarmarknaden vid slutet av 1970-talet. För dagens läsare kan det vara roligt att se vilka handlare, produkter och samlarföremål som lyftes fram då.

Samtidigt stör annonserna läsningen något. I en bok som säljs som ett referensverk hade det varit trevligare om annonserna var mer samlade i särskilda sektioner. När de ligger mitt i myntgenomgångarna bryter de ibland upp flödet.

Det är lätt att förstå varför annonserna finns där. De hjälpte sannolikt till att finansiera boken. Men som läsare hade man gärna sett en något renare layout.

Övrigt innehåll

Efter den stora myntdelen fortsätter boken med flera intressanta avsnitt. Bland annat finns årssatser och jubileumsmynt, vilket gör boken mer komplett. Det förekommer också information om Myntverkets medaljer och olika myntset.

Detta är extra intressant eftersom många av dessa föremål fortfarande dyker upp på marknaden idag. Att kunna se hur de presenterades och prissattes 1978 ger boken ett tydligt historiskt värde.

Boken innehåller även ett avsnitt om sedelsamlande. Där finns en introduktion till sedlar, information om hur man bedömer sedlars kvalitet och flera sidor med sedlar. Totalt verkar sedeldelen omfatta omkring fem sidor, vilket är mer än man kanske först förväntar sig.

Det finns också stjärnmärkta sedlar, privata banksedlar, samlartallrikar, frimärken och andra närliggande samlarområden. Vissa delar känns tydligt som Tonkins egna intresseområden eller annonser, men de bidrar samtidigt till att boken känns som en bred samlarbok från sin tid.

Artiklar och råd

Mot slutet av boken finns flera kortare texter och artiklar som gör boken mer personlig och mer användbar. Bland annat finns en text om hur man kan investera i mynt, skriven av Archie Tonkin själv.

Det finns också en artikel med titeln Kristallkulan 1978, vilket låter som en tidsbunden reflektion eller framtidsspaning. Sådana texter är extra roliga i efterhand, eftersom de ger en inblick i hur man såg på myntmarknaden vid just den tiden.

Vidare finns avsnitt om hur man förvarar sina mynt, hur man skyddar och vårdar dem samt en text om varianter och variationer. Detta gör boken mer pedagogisk än en ren prisguide. Den vill inte bara tala om vad mynten är värda, utan även hjälpa samlaren att förstå, hantera och utveckla sin samling.

Längst bak finns även tips på myntlitteratur och priser, vilket är ett trevligt avslut för den som vill fördjupa sig ytterligare.

Värderingar

Värderingspriserna är naturligtvis en viktig del av boken. Myntboken 1978 Nr 8 fungerar till stor del som en värderingsbok, men den är bredare än de mindre MYNTGUIDE-numren.

Idag ska priserna inte användas som aktuella marknadsvärden. De är föråldrade och marknaden har förändrats mycket sedan 1978. Däremot är de mycket intressanta som historisk dokumentation.

Det är särskilt roligt att jämföra priserna med både äldre MYNTGUIDE-nummer och moderna värderingsböcker. På så sätt blir boken inte bara ett gammalt referensverk, utan också ett tidsdokument över hur svenska mynt, sedlar, årssatser och medaljer värderades vid slutet av 1970-talet.

Det vi gillar
  • Betydligt större och mer omfattande än MYNTGUIDE-häftena
  • Fin blåturkos omslagsfärg
  • Passande minnesmynt på framsidan
  • Text på ryggen, vilket gör boken mer boklik
  • Innehållsförteckning
  • Historisk genomgång av svenska regenter och mynthistoria
  • Många och stora bilder på mynt
  • Bilder på kvalitetsbeteckningar
  • Numismatiska termer förklaras
  • Rikligt med variantbilder
  • Exakta upplageuppgifter på vissa mynt
  • Avsnitt om sedelsamlande
  • Artiklar om investering, förvaring, vård och varianter
  • Intressant tidsdokument från 1978
Bra att känna till
  • Alla bilder är i svartvitt
  • Boken innehåller mycket annonser
  • Värderingspriserna är historiska och inte aktuella idag
  • Vissa delar känns mer som reklam eller bred samlarkatalog
  • Den passar bättre som referens- och samlarbok än som modern prisguide
  • Mycket av värdet idag ligger i det historiska innehållet och bildmaterialet

Det som kunde varit bättre

Det som framför allt kunde varit bättre är mängden annonser. De är intressanta idag som tidsdokument, men de är så många att de ibland stör läsningen. I vissa delar känns det som att myntgenomgångarna hela tiden bryts upp av annonser.

Jag hade gärna sett att annonserna samlades mer tydligt i egna avsnitt. Då hade själva referensdelen blivit renare och mer lättläst.

Samtidigt är det svårt att vara alltför negativ. Boken är mycket rik på information, bilder och praktiska råd. Sett till sin tid är detta ett ambitiöst verk, och annonserna var troligen en viktig del av finansieringen.

Vem passar boken för?

När Myntboken 1978 Nr 8 gavs ut måste den ha varit mycket användbar för svenska myntsamlare. Den gav inte bara värderingspriser, utan också historik, bilder, termer, kvalitetsförklaringar, sedlar, årssatser, medaljer och praktiska råd.

Idag passar boken främst för samlare av äldre numismatisk litteratur och för den som vill förstå hur svensk myntsamling presenterades i slutet av 1970-talet.

Den är också intressant för den som samlar på Tonkins utgivning. Jämfört med de mindre MYNTGUIDE-häftena känns Myntboken 1978 Nr 8 som ett betydligt mer ambitiöst sidospår eller komplement.

För den som vill värdera mynt idag finns modernare alternativ, men för den som vill ha en historiskt intressant och bildrik samlarbok är detta ett mycket trevligt exemplar.

Slutsats och betyg

4.5 / 5.0

Myntboken 1978 Nr 8 är en mycket innehållsrik och intressant bok. Den är betydligt mer omfattande än de små MYNTGUIDE-häftena och innehåller allt från svensk mynthistoria och regenter till värderingar, sedlar, variantbilder, felpräglingar, årssatser, medaljer och praktiska artiklar.

Det rikliga bildmaterialet är bokens största styrka. För en samlare 1978 måste detta ha varit mycket värdefullt, särskilt eftersom möjligheten att se så många mynt samlade på bild inte var lika självklar då som idag.

Mängden annonser drar ner helhetsintrycket något, men inte tillräckligt mycket för att förstöra boken. Som tidsdokument, referensbok och del av Tonkins numismatiska utgivning är Myntboken 1978 Nr 8 mycket stark.

Vanliga frågor om Myntboken 1978 Nr 8

Vad är skillnaden mellan Myntboken 1978 Nr 8 och MYNTGUIDE?

Myntboken 1978 Nr 8 är betydligt större och mer omfattande än de mindre MYNTGUIDE-häftena. Den innehåller mer historik, fler bilder, fler artiklar och ett bredare samlarinnehåll.

Vem gav ut Myntboken 1978 Nr 8?

Boken hör till Archie Tonkins numismatiska utgivning, men är en annan och större serie än de små MYNTGUIDE-böckerna.

Innehåller boken bara mynt?

Nej, boken innehåller även sedlar, årssatser, medaljer, samlarföremål, artiklar, kvalitetsförklaringar och numismatiska termer.

Är bilderna i färg?

Nej, bilderna är i svartvitt. Däremot är de många och betydligt större än i de mindre MYNTGUIDE-häftena.

Innehåller boken varianter?

Ja, boken innehåller många varianter och framför allt fler bilder på varianter än de mindre guiderna, vilket gör den mer användbar.

Är värderingarna aktuella idag?

Nej, värderingarna är från 1978 och ska ses som historiska. De är däremot mycket intressanta att jämföra med dagens prisnivåer.

Vad är bokens största nackdel?

Den största nackdelen är mängden annonser. De är intressanta som tidsdokument, men de förekommer så ofta att de ibland stör läsningen.

Vem passar boken bäst för idag?

Den passar bäst för samlare av äldre numismatisk litteratur, Tonkin-samlare och personer som är intresserade av svensk myntsamling under 1970-talet.

Recensionen är skriven av Myntinfo.se.

Tekniska specifikationer

TitelMYNTBOKEN 1978
FörfattareArchie Tonkin
Utgivningsår1978
UtgivningsdatumOkänt datum
ISBN917244018-X
FormatInbunden bok
Antal sidor208
SpråkSvenska
FörlagTONKIN AB
Vikt267 gram
Dimensioner (cm)14.8 x 21 x 0.9
KategoriVärdering
Typ av innehållKatalog och värdering

Här hittar du boken

Boken säljs inte ny hos större nätbokhandlare idag och finns främst begagnad. Det bästa är därför att bevaka Bokbörsen, Tradera och andra marknadsplatser för äldre numismatisk litteratur.

Bokbörsen Söklänk för äldre numismatisk litteratur, där Myntboken och andra Tonkin-utgåvor ibland kan dyka upp.
Sök hos Bokbörsen
Tradera Auktionsplats där äldre myntböcker och samlarlitteratur ibland kan dyka upp som begagnade exemplar.
Sök på Tradera

Länkarna ovan är söklänkar till externa sidor. Myntinfo ansvarar inte för pris, lagerstatus eller villkor hos externa säljare.