Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -DET INTERNATIONELLA SKOGSÅRET – 1985 |
| Baksida (frånsida) | -SVERIGE – E – 100 KRONOR – U |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -120.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1985 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Rune Karlzon |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS V |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 9 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 51 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 866 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1985 gavs detta vackra 100-kronors minnesmynt ut för att uppmärksamma Förenta Nationernas internationella skogsår. Detta är det tredje och avslutande myntet i den unika trio av 100-kronors minnesmynt i silver som präglades under det intensiva året 1985, där de övriga två var dedikerade till Världsungdomsåret och Musikåret. Till skillnad från de andra två mynten som formgavs av Bo Thorén är detta mynt skapat av den välkände skulptören Rune Karlzon. Han har gett myntet ett mycket organiskt och naturnära uttryck som perfekt speglar skogens betydelse. Här nedan går vi igenom myntets design, historiska bakgrund samt det aktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt är fyllt av biologisk symbolik och naturnära mönster som hyllar det svenska och globala skogsbruket.
På frånsidan kan man, precis som på de övriga minnesmynten från denna period, utläsa de två viktiga bokstäverna som identifierar tillverkningen. Till vänster under årsringarna sitter ett E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är myntmästarmärket för myntmästare Benkt Ulvfot som ledde tillverkningen vid denna tid.
Något som är mycket viktigt att belysa för alla som studerar dessa minnesmynt är att det ekonomiska värdet i dag helt styrs av det rådande världsmarknadspriset på silver. Eftersom silverpriset har stigit kraftigt under senare år har det rena metallvärdet i myntet numera helt passerat det rent numismatiska samlarvärdet. Priset på marknaden följer därför silverbörsens dagliga rörelser.
Präglingsantalet för Skogsåret landade på totalt 120 000 exemplar, vilket är exakt samma upplaga som för de andra två minnesmynten från 1985. Trots den relativt begränsade upplagan är det numismatiska samlarvärdet i dagsläget tätt sammankopplat med metallvärdet, vilket innebär att myntet i stort sett alltid handlas och värderas baserat på dagsaktuellt silverpris på marknaden.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo