Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -VÄRLDSUNGDOMSÅRET – DELAKTIGHET UTVECKLING FRED – 1985 |
| Baksida (frånsida) | -E – SVERIGE 100 KRONOR – U |
| Vikt (g) | -16g |
| Diameter (mm) | -32mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -14.8g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och U |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -120.000 |
| Valör | -100-Kronor |
| Årtal | -1985 |
| Regent | -Carl XVI Gustaf |
| Myntgravör | -Bo Thorén |
| Myntdirektör | -Benkt Ulvfot (U) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS III |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 7 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 49 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 864 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1985 gavs detta vackra 100-kronors minnesmynt ut för att uppmärksamma Förenta Nationernas internationella världsungdomsår. Detta mynt är det första av totalt tre olika 100-kronors minnesmynt som gavs ut under det intensiva präglingsåret 1985, där de övriga två var dedikerade till Skogsåret och Musikåret. Myntet är formgivet av konstnären Bo Thorén och bär på ett mycket modernt och tidstypiskt bildspråk som fokuserar på ungdom, framtidstro och globalt samarbete. Här nedan går vi igenom myntets design, historiska bakgrund samt det aktuella marknadsvärdet.
Formgivningen på detta jubileumsmynt speglar FN-konferensens tre officiella huvudteman som var delaktighet, utveckling och fred.
På frånsidan kan man, precis som på de tidigare minnesmynten i serien, utläsa de två viktiga bokstäverna som identifierar tillverkningen. Till vänster under skölden sitter ett E vilket visar att myntet är präglat hos Myntverket i Eskilstuna. Till höger sitter bokstaven U, vilket är myntmästarmärket för myntmästare Benkt Ulvfot som ledde tillverkningen vid denna tid.
Något som är mycket viktigt att poängtera för dina besökare är att det ekonomiska värdet för detta minnesmynt i dag helt styrs av det rådande världsmarknadspriset på silver. Eftersom silverpriset har stigit kraftigt under senare år har det rena metallvärdet i myntet numera helt passerat det rent numismatiska samlarvärdet. Priset på marknaden följer därför silverbörsens dagliga svängningar.
Även om detta specifika minnesmynt har en betydligt lägre upplaga än de tidigare årens utgåvor, med totalt 120 000 präglade exemplar, är det rent numismatiska samlarvärdet fortfarande tätt sammankopplat med metallvärdet. Det innebär i praktiken att myntet i dag nästan alltid värderas och handlas baserat på sitt dagsaktuella silverpris.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo