Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -DROTTNING · SILVIA · KONUNG · CARL · XVI · GUSTAF · – PN |
| Baksida (frånsida) | -B E – SVERIGE – 1976·19 JUNI·2001 – 200 KR |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och B |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -40.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -2001 |
| Myntgravör | -Philip Nathan |
| Myntdirektör | -Urban Bäckström (B) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS XIII |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 23 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 36 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 896 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 2001 gavs detta mycket vackra och eleganta 200-kronors minnesmynt ut för att fira kung Carl XVI Gustafs och Drottning Silvias silverbröllop den 19 juni 2001. Kungaparet vigdes i Storkyrkan i Stockholm under sommaren 1976 och detta mynt markerar ett kvarts sekel av gemensam historia. Utgåvan är i sin helhet formgivet av den berömda brittiska medaljkonstnären Philip Nathan och detta markerar första gången sedan mitten av 1700-talet som en utländsk konstnär har designat ett officiellt svenskt mynt. Utgåvan har blivit mycket uppskattad bland samlare för sina vackra motiv och sin låga tillverkning. Här nedan går vi igenom myntets unika design och den historiska bakgrunden.
Formgivningen på detta jubileumsmynt utstrålar kunglig glans och bjuder på fantastiska hantverksdetaljer på båda sidor.
Ovanför landskoden Sverige på baksidan återfinns de två viktiga bokstäverna som verifierar tillverkningen. Bokstaven E till höger visar att präglingen utfördes av Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven B till vänster är riksbankschef Urban Bäckströms officiella initial, vilket utgör hans personliga myntmästarmärke för denna historiska utgåva.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo