Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -E – CARL XVI GUSTAF – SVERIGES KONUNG – D – EN |
| Baksida (frånsida) | -REGALSKEPPET VASA 15 JUNI 1990 – 200 KRONOR |
| Vikt (g) | -27g |
| Diameter (mm) | -36mm |
| Silverhalt (%) | -92,5% |
| Silvervikt (g) | -24.975g |
| Material | -Silver 92,5% och koppar 7,5% |
| Rand | -Slät rand |
| Märke | -E och D |
| Myntort | -Eskilstuna |
| Upplaga | -50.000 |
| Valör | -200-Kronor |
| Årtal | -1990 |
| Myntgravör | -Ernst Nordin |
| Myntdirektör | -Benkt Dennis (D) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS IV |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 14 |
| Sveriges mynt 1521-2024 | -SM 27 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 875 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | Smältvärde |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | Smältvärde |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | Smältvärde |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | Smältvärde |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
År 1990 gavs detta mycket vackra och detaljrika 200-kronors minnesmynt ut för att fira den officiella invigningen av det nya Vasamuseet på Djurgården i Stockholm, som ägde rum den 15 juni 1990. Det ståtliga regalskeppet Vasa, som tragiskt nog kantrade och sjönk i Stockholms hamn på sin jungfrufärd år 1628, bärgades år 1961 och fick genom detta museum äntligen ett permanent och värdigt hem. Myntet är mästerligt formgivet av den välkände konstnären Ernst Nordin. Utgåvan har blivit mycket uppskattad bland samlare för sitt maritima och heraldiska motiv. Här nedan går vi igenom myntets eleganta design och dess historiska bakgrund.
Formgivningen på detta jubileumsmynt präglas av ett fantastiskt detaljarbete som vackert skildrar det berömda 1600-talsskeppet.
Bokstäverna E och D på framsidan ger oss den viktiga numismatiska informationen om myntets tillkomst. Bokstaven E visar att präglingen utfördes vid Myntverket i Eskilstuna. Bokstaven D till höger om porträttet är riksbankschef Bengt Dennis officiella initial, vilket fungerade som det formella myntmästarmärket vid denna utgivning.
Har du svenska minnesmynt eller jubileumsmynt i silver eller guld? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera värde, upplaga, skick, äkthet och olika svenska minnesutgåvor.
👉 Till /r/Myntinfo