Fri frakt över 499kr
Fri frakt över 499kr - Leverans 1-3 dagar
| Framsida (åtsida) | -OSCAR II SVERIGES KONUNG |
| Baksida (frånsida) | -2 KRONOR – SVERIGES VÄL – 1907 E.B. |
| Vikt (g) | -15g |
| Diameter (mm) | -31mm |
| Tjocklek (mm) | -2.2mm |
| Silverhalt (%) | -80% |
| Silvervikt (g) | -12g |
| Märke | -E.B. |
| Upplaga | -300.573 |
| Valör | -2-Krona |
| Årtal | -1907 |
| Myntgravör | -Adolf Lindberg (A·L·) |
| Myntmästare | -Emil Brusewitz (E.B.) |
| REFERENSER | IDENTIFIKATIONSNUMMER |
| Mynten i Sverige | -MIS V.2 |
| Sveriges mynt 995-2021 | -SMB 28 |
| Sveriges mynt 1521-2021 | -SM 60 |
| Krause-Mishler nummer | -KM# 773 |
💛 Tack vare ert stöd kan vi fortsätta hålla Myntinfo fri från annonser.
Vill du hjälpa till? Kika gärna på våra digitala checklistor och samlarfiler.
Till våra digitala produkter| Kvalitet | Värde | |
|---|---|---|
| 0 | (MS70) ? 100% detaljer kvar, inga märken eller spår av hantering. Absolut bästa möjliga skick. | 5.600 kr |
| 01/0 | (MS67–69) ? 96–99% detaljer kvar, mycket små märken. I princip ocirkulerat och mycket visuellt tilltalande. | 3.100 kr |
| 01 | (MS63–66) ? 90–95% detaljer kvar, mindre slitage synligt vid granskning. Bra samlarskick. | 1.200 kr |
| 1+ | (AU55–58) ? 75–89% detaljer kvar, tydligt slitage på högpunkter men fortfarande fin helhetsbild. | 350 kr |
| 1 | (VF30–40) ? 50–74% detaljer kvar, märkbar nötning men motiv och text fortfarande läsbara. | Smältvärde |
| 1? | (F12–VF29) ? 25–49% detaljer kvar, kraftigt slitage men viss igenkänning av motiv finns. | Smältvärde |
| 2 | (G4–VG10) ? Under 25% detaljer kvar, mycket slitna, ofta bara konturer synliga. | Smältvärde |
Senaste prisuppdatering: 20 maj 2026
Samlar du på svenska 2-kronor? Gå med i vår subreddit där du kan dela bilder, diskutera årtal och varianter, eller få hjälp att identifiera dina mynt.
👉 Till /r/MyntinfoFlera 2-Kronor